طراحی خلاقانه وب سایت در سال ۲۰۱۹

باورش سخت است ولی ۲۰۱۹ به این معناست که به آخر این دهه کم کم نزدیک میشویم. اینترنت در ده سال گذشته تغییرات بسیاری کرده است. ما شاهد سلطه ی گوشی ها بر مردم هستیم. همچنین شاهد معرفی AP ، AI،VR وAMP بوده ایم. همه ی این تغییرات بسیار جالب است. جالب تر از آن این است میدانیم همه ی این پیشرفت ها بخاطر تغییر در شیوه طراحی وب سایت ها است. در چند سال اخیر طراحی وب سایت ها بسیار خلاقانه شده است و دیگر از روش های قدیمی و ابتدایی طراحی استفاده نمیشود.

پیشرفت ها در زمینه ی تکنولوژی باعث شده است تا وب سایت ها هوشمند تر شوند. برای مثال میتوانند الگوها را تشخیص داده و درک کنند و از تعاملات مبهم نتیجه گیری کنند. برای این کار، هنر و تکنولوژی باهم ادغام شده اند. این باعث پیشرفت در زمینه طراحی وب سایت شده است. در پایین به شیوه های پر کاربرد طراحی وب در سال ۲۰۱۹ اشاره شده است.

شیوه های پرکاربرد و خلاقانه ی  طراحی وب سایت در سال ۲۰۱۹

  • فونت سریف
  • استفاده از رنگ سیاه و سفید
  • استفاده از اشکال طبیعی
  • ربات های چت
  • محتوای ویدیویی بیشتر
  • استفاده از اندازه فونت کوچک
  • طراحی وب سایت با توجه به حرکت انگشت شست کاربران

فونت سریف

همه ی ما میدانیم که فونت Serif برای پرینت و فونت Sans_Serif برای نوشتن در کامپیوتر است. ولی در طراحی وب سایت باید این قوانین نانوشته را تغییر داد در غیر این صورت طراحی وب سایت خلاقانه نمیشود.

فونت Sans serif هنوز برای نوشتن متن طولانی در وب سایت ها مورد استفاده قرار میگیرد. اما طراحان وب سایت ها در تیتر ها و راهنما های وب سایت از فونت Serif به صورت bold استفاده میکنند. استفاده از این فونت در تیتر ها بسیار تاثیر گذار است چرا که طرح فونت Serif به گونه ای است که از آن برای تاکید و یا تزیین وب سایت استفاده میشود.

با اینکه این فونت توسط بیشتر کاربران، قدیمی محسوب میشود، ولی دارای کاراکتر های زیادی بوده و کاربر به زودی میتواند خود را با این فونت وفق بدهد.

عکس های پایین به خوبی نشان میدهند که استفاده از این فونت در تیتر ها باعث جذابیت بیشتر میشود.

استفاده از رنگ سیاه و سفید

رنگ یکی از مهمترین جنبه ی طراحی وب سایت است. استفاده از یک رنگ خاص در طراحی وب سایت باعث ایجاد یک حس خاص در کاربر نسبت به وب سایت میشود. بسیاری از وب سایت ها از رنگ سیاه و سفید برای تحت تاثیر قرار دادن کاربران استفاده میکنند.

ما همیشه در دنیای اطراف اشیا را با رنگ های مختلف آنها میبینیم. در نبود رنگ، اشکال و اشیا واضح تر به نظر خواهند آمد و همه چیز به طور قابل توجهی کند به نظر خواهد رسید.

بیشترین تاثیر استفاده از رنگ سیاه و سفید در طراحی وب سایت زمانی است که از مقدار بسیار کمتری از رنگ با رنگ سیاه و سفید استفاده کنیم.استفاده از رنگ های سایه دار، حالت تک رنگی را از بین میبرد و باعث میشود تا مطالب مهم به صورت واضح و به حالت تاکیدی نشان داده شوند.

استفاده از اشکال طبیعی

طراحان وب سایت ها از خط های خمیده و اشکال طبیعی در وب سایت ها استفاده میکنند. به این معنا که در گذشته خط ها در وب سایت ها به صورت صاف و شکننده و اشکال حالت خشکی داشتند. استفاده از اشکالی مانند مثلث ، مربع و مستطیل باعث میشود وب سایت یک حالت ثبات و پایداری داشته باشد. طراحان از اشکال و خطوط خمیده استفاده میکنند تا حس راحتی را به کاربر منتقل کنند.

چون این اشکال خمیده نامتقارن هستند ، باعث میشوند تا وب سایت ها طراحی جالب و جذابی داشته باشند و مطالب و تیتر ها به صورت خاصی جلوه کنند.

ربات های چت

ربات هایی که بتوان به آن ها پیام نوشت مدتی است که مورد استفاده است ولی در سال ۲۰۱۹ مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. و استفاده ی بیشتر از این ربات ها بخاطر پیشرفت AL و ماشین ها یادگیری الگو است که آن ها را هوشمندتر و کاربردی کرده است.

این ربات ها بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. رنگ های روشن علاوه بر مهم جلوه دادن این ربات ها باعث جذابیت آن ها می شوند.

محتوای ویدیویی بیشتر

ویدیو یکی از بهترین مواردی است که در وب سایت ها استفاده میشود. ویدیو ها صفحه وب سایت شما را متنوع میکنند و کاربرانی را که حوصله ی خواندن متن را ندارند را جذب می کنند.

استفاده ی گوگل از ویدیو ها نیز یکی از مهمترین گام های این شرکت بوده است. بعد از جستجوی یک نوع محتوا، گوگل در اول صفحه ، ویدیو های مرتبط را پیشنهاد میکند که کاربر میتواند به جای خواندن متن طولانی و خسته کننده وب سایت ها، روی این ویدیو ها کلیک کرده و آنها را تماشا کند.این امر باعث شده است تا وب سایت ها تولید ویدیو ها را در اولویت قرار دهند تا محتوای آنها به راحتی قابل جستجو باشد. برای مثال اگر سایتی همراه محتوای خود یک ویدیو مرتبط با آن محتوا در سایت خود آپلود کند، گوگل به کاربران آن ویدیو را پیشنهاد میکند و کاربران با کلیک بر روی آن ویدیو میتوانند همچنین محتوای متنی آن وب سایت را مشاهده کنند.

استفاده از اندازه فونت کوچک

بی شک یکی از کلاسیک ترین ترین راه های طراحی وب سایت استفاده از فونت کوچک در هنگام نوشتن است. این کار باعث میشود که نوشته جنبه ی هنری به خود بگیرد. هرچه المان ها و محتوای موجود در وب سایت کم باشد، مخاطبین کمتر فکر میکنند. اگر وب سایت به صورت صحیح طراحی شده باشد، دقیقا آن چیزی را که مخاطب آن را جستجو میکند را به او نشان میدهد.

این روش مورد استفاده طراحان قرار گرفته و خواهد گرفت و در زمینه ی دیجیتال در سال ۲۰۱۹ حکمفرما بوده است. انیمیشن ها و جلوه های دیگر استفاده از وب سایت را جذاب کرده و حرکت در وب سایت را آسان تر میکنند.

طراحی وب سایت با توجه به حرکت انگشت شست کاربران

یکی دیگر از شیوه هایی که در طراحی وب سایت استفاده میکنند این است که به چگونگی حرکت انگشت در انتخاب یک مطلب در وب سایت توجه میکنند. سپس موارد مهم موجود در وب سایت را در بخشی قرار میدهند که به راحتی توسط کاربر انتخاب شوند. برای مثال یک رستوران در وب سایت خود، گزینه ای دارد که با کلیک بر روی آن میتوان غذا سفارش داد.

حال نکته مهم این است که این گزینه در کدام بخش از وب سایت قرار میگیرد؟ اگر این گزینه در بالای وب سایت باشد، انتخاب آن برای کاربران سخت خواهد شد. اکثر کاربرانی که از موبایل استفاده میکنند، با انگشت شست خود کار میکنند. انتخاب یک گزینه با انگشت شست که در پایین وب سایت است، بسیار راحت تر از انتخاب گزینه ای است که در بالای سایت قرار دارد. در این روش طراحان توجه ویژه ای به حرکت انگشت شست میکنند. سپس وب سایت خود را طوری طراحی میکنند که کاربران موبایل که اکثرا با انگشت شست کار میکنند، به راحتی بتوانند که گزینه های موجود در وب سایت را انتخاب کنند.

روش ها ی طراحی وب سایت گفته شده در بالا جزو محبوب ترین شیوه های مورد استفاده توسط طراحان وب سایت ها هستند. این به این معنا نیست که هیچ شیوه ی دیگری وجود ندارد. موارد بالا تنها شیوه های پرکاربرد طراحی سال ۲۰۱۹ هستند.

امروزه وب سایت ها برای جذب مخاطب بیشتر اقدام به تغییر مداوم طراحی وب سایت خود میکنند. این امر باعث پویایی وب سایت میشود. کاربران دیگر مانند گذشته مایل نیستند تا از وب سایت هایی با رابط کاربری خشک استفاده کنند و بیشتر جذب وب سایت ها و محتواهایی میشوند که در آن ها خلاقیت به کار رفته است.

منابع:۹۹designs.com