هک رشد چیست؟

هک رشد چیست؟

هک رشد نیز مانند استارت آپ از کلمه های است که این روز ها زیاد میشنویم. دنیای کسب‌و‌کارهای نوین، دنیایی است که هر روز متد و تکنولوژی جدید وارد بازار می شوند و استفاده کنند گان از این متد ها و روش ها برای افزایش بهره وری کسب و کار خود از رقیبان خود پیشی میگیرند. البته گاهی اوقات این کلمات فقط بازی با واژه ها است و خود این کلمات تکنیک های بازاریابی و جلب توجه است ولی هک رشد مثل اینکه واقعا شامل متد های نوین و کارا و سریع برای بازاریابی و گسترش کسب و کار با سرعت بیشتر است.

اصطلاح هک رشد در سال ۲۰۱۰ توسط شان الیس ایجاد شد. وقتی از او پرسیده شد چرا این اصطلاح را ایجاد کرده‌ای، این طور جواب داد:

“به خاطر سرخوردگی و ناکامی‌ام در استخدام کسی که بتواند در استارتاپ‌ها جایگزین خودم شود.”

تعریف ویکیپدیا از هک رشد اینگونه است:

هک رشد ، یعنی فرآیند آزمایش و تجربه‌ی سریع شیوه‌های کارآمد رشد کسب‌و‌کار در حوزه‌های بازاریابی و توسعه‌ی محصول. هک رشد یا خلق رشد به مجموعه‌ای از آزمایش‌ ها و اقدامات معمول (و هم غیر معمول!) بازاریابی گفته می‌ شود که با هدف رشد دادن یک کسب‌ وکار انجام می‌ شوند.

این تکنیک ها میتونه به کارآفرینان، مؤسسان، راهبران یا مشاوران رشد یا هر کسی که برای رشد یک استارتاپ یا مجموعه تلاش می­کنه کمک کنه تا سریعتر به اهداف خود در زمینه ی بازاریابی و برندینگ کسب و کار برسند.

چگونه شروع کنیم؟

هکر رشد کسی است که از استراتژی و تکنیک های خلاقانه و کم خرج و اقتصادی به منظرور گسترش کسب و کار و دریافت مشتریان بیشتر استفاده کند. یک هکر رشد الزاما یک بازاریاب نیست هکر رشد میتواند نقش مدیر، مهندس، طراح محصول و .. را در کسب و کار را داشته باشد.

مهمترین زمینه های فعالیت یک هکر رشد:

  • بازاریابی محتوایی ( تولید محتوا برای جذب مشتری )
  • بازاریابی محصول
  • تبلیغات